pit2024

[11] Ścieżka przyrodnicza: Bużny Most

Ścieżka przyrodnicza „Bużny Most ”

przebieg

okolice Nepli, Krzyczewa i Łęgów

gospodarz

Dyrekcja parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” w Janowie Podlaskim; kumak@podlaskiprzelombugu.pl

opis

Na terenie Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu" wyznaczonych zostało pięć ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych. 
Jedna ze ścieżek ma charakter typowo ornitologiczny, niemniej na szlaku każdej z nich, spotkać można wiele interesujących ptaków.

Długość:


11 km.

Lokalizacja:


przebiega w okolicach Nepli, Krzyczewa i Łęgów.

Opis ścieżki:

Etap II ścieżki, o długości ok. 1,65 km umożliwia zaobserwowanie na horyzoncie kompleksu leśnego, z charakterystycznymi wierzchołkami sosen. Jest to rezerwat ornitologiczny "Czapli Stóg" z największą kolonią lęgową czapli siwej, liczącą około 60 gniazd.

Przystanek IV, ze sporym obszarem łąki, to doskonałe miejsce do obserwacji ptaków nierozerwalnie związanych z tym siedliskiem: bociana białego i czarnego, czajki, rycyka, bekasa, potrzosa, skowronka i kuropatwy.

Etap V ścieżki (długość ok. 2,1 km) to duże zakole rzeki o stromych brzegach nie porośniętych wierzbą. Otwory widoczne w skarpach to miejsca lęgowe licznych kolonii jaskółki brzegówki. Gdy się dobrze przyjrzymy, to możemy zobaczyć nisko nad wodą lecącego zimorodka, który również gnieździ się w stromych skarpach rzeki.
Brzegi rzeki umożliwiają obserwację ptaków brodzących: sieweczek rzecznych i obrożnych, pliszki, czapli siwej. Pojawiają się tu rybitwy i mewy oraz gniazdują kaczki krzyżówki i cyraneczki.

Przystanek V - polana - to miejsce bytowania licznych gryzoni i płazów, które stanowią pożywienie ptaków drapieżnych: myszołowa i błotniaka. Ten ostatni rodzaj jest spotykany w Polsce w trzech gatunkach: błotniaka stawowego, błotniaka łąkowego i błotniaka zbożowego. Rozróżnienie dwóch ostatnich ptaków jest bardzo trudne, najłatwiej rozpoznać jest myszołowa - po krótkim wachlarzowato rozłożonym ogonie i krępej głowie.
Błotniaki natomiast w locie ustawiają skrzydła w kształt litery V i maja znacznie dłuższy ogon. Charakterystyczne są również czarne końcówki skrzydeł, ale tylko u samców. Ubarwienie myszołowów i błotniaków bywa bardzo różne: od ciemno-brązowego do jasno-popielatego. Pokarm zdobywają tylko na ziemi. Różnią się natomiast sposobem polowania.
Błotniki polują z.lotu koszącego, a myszołowy z czatowania na gałęziach drzew. Ptaki drapieżne polują tylko wtedy, gdy są głodne albo musza wykarmić swoje potomstwo, nigdy nie czynią tego "dla sportu".

Przystanek VII (etap VII o długości ok. 0,5 km) - "Droga Carska", to szlak wiodący z Brześcia do Warszawy. W XVI i XVII wieku była to najkrótsza droga wiodąca przez Janów Podlaski, Konstatntynów, Łosice, Siedlce do centrum Mazowsza. Zapomniany trakt objęła w swe władnaie przyroda. W kilku miejscach przerwany nasyp nie nadaje się już do komunikacji, ale za to stanowi dogodne miejsce do podziwiania krajobrazu i obserwacji ptaków. Na rozległych łakach porośniętych kepami głogu i wierzby gniazduje wiel gatunków. Miedzy innymi możemy zobaczyć dudka, srokę, sójkę.

źródło informacji:
"Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Janów Podlaski, Janów Podlaski 2000 r., wyd. Dyrekcja Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu" przy współpracy z Nadleśnictwem Biała Podlaska.

 

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki →
  1. [9] Ścieżka przyrodnicza
  2. [10] Ścieżka przyrodnicza: Kózki
  3. [11] Ścieżka przyrodnicza: Bużny Most
  4. [12] Ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego
  5. [13] Ścieżki Poleskiego Parku Narodowego
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites