pit2024

[13] Ścieżki Poleskiego Parku Narodowego

Ścieżki Poleskiego Parku Narodowego

przebieg

W zależności od ścieżki

gospodarz

biuro@poleskipn.pl

opis

Polesie - rozległa, dzika i niedostępna kraina. Kraina, gdzie króluje natura. Nieprzebyte, podmokłe knieje, moczary i jeziora stanowią jej bogactwo. Z leśnych ostępów czasami odzywa się łoś lub głuszec, który tylko na chwilę mąci ciszę. Próżno szukać tutaj zgiełku codziennego życia ludzkich osad. Tylko skrzypienie pojedynczego, jadącego w bród wozu świadczy, że gdzieś pośród bagien żyje posępny lud. Zadziwiające jest Polesie. Jego dzikość i tajemniczość ekscytuje i podnieca, wzbudza dziwny lęk.

Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne Poleskiego Parku Narodowego mają za zadanie udostępnienie do zwiedzania cennych fragmentów PPN bez uszczuplania zasobów przyrodniczych. Ścieżki przyrodnicze wyposażone są w tablice informacyjne opisujące przyrodę trasy. Dodatkowo zwiedzanie Poleskiego Parku Narodowego ułatwiają materiały wydawnicze przygotowane dla poszczególnych tras. W celu umożliwienia turystom, podziwiania panoramy, niedostępnych wodno - torfowiskowych terenów Parku, zbudowano wieże widokowe. Wieże ustawiono, wykorzystując naturalne wzniesienia na terenach w okolicy Bagna "Bubnów, Bagna "Staw", Durnego Bagna", oraz na ścieżce przyrodniczej "Perehod".

wieawidokowanacieceperehod_small.jpg

Ścieżka "Dąb Domonik"

Długość ok. 4 km, początek koło wsi Łomnica, na polu biwakowym. Ścieżka w części prowadzącej po torfowiskach wyposażona jest w kładkę i platformy widokowe. Część kładki prowadzącej nad brzeg jeziora przystosowana jest do zwiedzania przez niepełnosprawnych. Ścieżka prowadzi początkowo przez różne typy lasów: grąd niski, grąd typowy, ols. W dalszej części prezentowane są: jezioro, torfowiska, bór bagienny i torfianki. W roku 1998 wyznaczono dodatkowy odcinek ścieżki skracający jej przebieg. Dodany fragment prowadzi przez brzezinę bagienną. Skrócona trasa jest często wybierana przez grupy zorganizowane.

Ścieżka "Jezioro długie"

Długość - około 1,5 km. Początek przy zadaszeniu turystycznym nad kanałem "Doprowadzalnik Bogdanka - Wola Wereszcyńska". Ścieżka wyposażona jest w kładkę, platformy widokowe oraz zadaszone miejsca do wypoczynku. Pokazuje lasy grądy, olsy i brzezinę bagienną. Kończy się nad brzegiem zarastającego jeziora. Początek ścieżki znajduje się w odległości 2,5 km od szosy asfaltowej.

Ścieżka "Perehod"

Długość około 5 km. Początek ścieżki we wsi Pieszowola, za parkiem podworskim. Ścieżka prowadzi przez kompleks stawów. Wyposażona jest w ogrodzone miejsce do wypoczynku z zadaszeniem i parkingiem, a także wieżę widokową (w specjalny sposób zamaskowaną) i schron obserwacyjny. Ścieżka ma charakter ornitologiczny, najciekawsza jest w czasie przelotów ptaków wiosną i jesienią. Jej końcowy odcinek przechodzi przez wyspowy bór świerkowy będący na tym terenie rzadkością ekologiczną.

 Ścieżka "Spławy"

Długość około 3,5 km. Ścieżka wyposażona jest w kładkę i miejsca do wypoczynku z zadaszeniami. Prezentuje cenne zespoły leśne: brzezinę bagienną oraz ols, a także torfowisko przejściowe i różne typy łąk. Obecnie ze względu na swe położenie w pobliżu Muzeum PPN i atrakcyjny przebieg jest najczęściej odwiedzanym obiektem PPN.

 

 Kontakt:

Poleski Park Narodowy

ul. Lubelska 3a

22-234 Urszulin

tel.: (082) 571 30 71, 571 30 72

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki →
  1. [9] Ścieżka przyrodnicza
  2. [10] Ścieżka przyrodnicza: Kózki
  3. [11] Ścieżka przyrodnicza: Bużny Most
  4. [12] Ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego
  5. [13] Ścieżki Poleskiego Parku Narodowego
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites