pit2024

[78] Ptasi Szlak

mala fotka

 

Region: kujawsko - pomorskie
Lokalizacja: powiat tucholski, gmina Kęsowo
Wykonawca: prof. Andrzej Przystalski
Gospodarz: Ptasia Wioska Adamkowo
Długość: 2,5 km
Przebieg: ścieżka rozpoczyna się i kończy w Adamkowie – Ptasiej Wiosce Tematycznej. Adamkowo leży w północnej Polsce, 15 km od Tucholi, 25 km od Chojnic, 70 km od Bydgoszczy, 100 km od Torunia i 120 km od Gdańska. Położone jest na malowniczym wzgórzu na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, na skraju Krajny i Borów Tucholskich. W pobliżu przepływa rzeka Kamionka, prawy dopływ Brdy.
Gatunki ptaków: żuraw, grzywacz, zięba, trznadel, potrzeszcz, skowronek, szpak, pokrzewki: gajówka, jarzębata, cierniówka i kapturka, kos, modraszka, wróbel, dymówka, oknówka, dzięcioł duży, pliszka żółta, słowik szary, bocian biały, pokląskwa, gąsiorek, błotniak stawowy
Opis ścieżki: Wędrówkę rozpoczynamy od rzeźby przedstawiającej żurawia. Tego majestatycznego ptaka spotkamy na łąkach położonych w dolinie rzeki Kamionki. W przylegającym sadzie natomiast i pobliskich ogrodach bytuje kilka charakterystycznych gatunków ptaków takich jak: grzywacz, zięba, szpak, kapturka i modraszka. W obrębie wsi występuje również grupa ptaków synurbijnych, czyli takich, które zakładają gniazda w obrębie zabudowań gospodarskich. Do tej grupy gatunków należą: wróbel i dwa gatunki jaskółek: dymówka i oknówka. Wędrówkę przez wieś kończy następna rzeźba przedstawiająca stylizowana sowę i dzięcioła, mieszkańców pobliskich lasów.
Kolejnym punktem wędrówki jest „Aleja Wyczółkowskiego” prowadząca do lasu. Możemy tutaj obserwować dwa charakterystyczne gatunki – ziębę i trznadla. Po obu stronach drogi nad przylegającymi uprawami towarzyszyć nam będzie skowronek. Opuszczając aleję wchodzimy do lasu, gdzie spotkamy gatunki leśne takie jak: gajówka, dzięcioł duży i kapturka.
Wędrując drogą prowadzącą do rzeki Kamionki mijamy rozległą łąkę, która jest miejscem jesiennych zlotów żurawi.
Kolejnym punktem ścieżki jest malownicza rzeka Kamionka. Przylegające zadrzewienia i zakrzewienia to miejsce bytowania takich gatunków jak: kos, kapturka i słowik szary. W okresie rozwoju liści nie zawsze uda się nam zaobserwować ptaki, jednak będziemy mogli usłyszeć ich śpiew.
W kierunku zachodnim od rzeki rozciąga się biotop złożony z podmokłej łąki i przylegających zadrzewień i zakrzewień. Wnętrze zarośli wypełnia staw połączony niewielkim ciekiem z Kamionką. Jest to najbogatszy w gatunki ptaków fragment naszej ścieżki. Na łące spotkamy żerujące bociany białe i żurawie. Jest to również miejsce gniazdowania pokląskwy. Zakrzewienia to miejsce lęgowe słowika szarego, dwóch gatunków pokrzewek – cierniówki i jarzębatki i gąsiorka.
Po pokonaniu wijącej się wśród zarośli podmokłej ścieżki wychodzimy na krawędź doliny Kamionki. Przylega do niej murawa napiaskowa porośnięta samosiewem sosny i sucholubnymi roślinami zielnymi. Jest o teren ubogi w ptaki. Na obrzeżach przylegających do lasu będziemy mogli obserwować żerujące zięby, czasem trznadla.
Z zachodniego krańca murawy roztacza się widok na położone w dolinie rzeki Kamionki łąki i pastwiska. Jest dogodne miejsce obserwacji żerujących żurawi, bocianów białych i błotniaków stawowych. Miejsce, w którym się znajdujemy jest bardzo dobrym punktem widokowym do prowadzenia obserwacji ptaków łąk i pastwisk.
Opuszczamy punkt widokowy i najpierw idziemy polną drogą, po czym skręcamy w aleję prowadzącą do Adamkowa. Na przylegających polach z łatwością rozpoznamy skowronka, pliszkę żółtą i polującego błotniaka stawowego. W przydrożnych zadrzewieniach towarzyszyć nam będą takie gatunki jak potrzeszcz, zięba i szpak.
 
Inne atrakcje Ptasiej Wioski to m. in.: Plenerowe "Muzeum Ptaka", Aleja Wyczółkowskiego, rzeźby drewniane przedstawiające ptaki i św. Franciszka.
Źródło informacji: http://www.adamkowo.tuchola.pl/ptasia_wioska.html

 

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [1]Ścieżka przyrodniczo-ornitologiczna
  2. [2]Historyczno - przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Solniki ”
  3. [3]Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w rezerwacie
  4. [4]Ścieżka przyrodnicza
  5. [5]Niknąca Łąka
  6. [6]Ścieżka przyrodnicza w Woziwodzie
  7. [7] Borowa Ścieżka
  8. [8] Ścieżka dydaktyczna: Czarcie Góry
  9. [9] Ścieżka przyrodnicza
  10. [10] Ścieżka przyrodnicza: Kózki
  11. [11] Ścieżka przyrodnicza: Bużny Most
  12. [12] Ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites