pit2024

Ptaki drapieżne wokół nas

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Cele

Uczeń:
  • zna gatunki ptaków drapieżnych występujących w Polsce
  • zna różnorodność gatunków ptaków drapieżnych
  • potrafi określić środowiska, w których gniazdują i polują ptaki drapieżne
  • potrafi pracować w grupie.

Czas trwania zajęć

dwie jednostki lekcyjne.

Metody

praca w grupach, pogadanka, analiza tekstów źródłowych.

Środki dydaktyczne

  • arkusz nauczyciela, arkusz ucznia nr 1. 2, 3. 4, 5
  • kartki A4, karton, kredki, nożyczki, gumki, klej
  • książki przyrodnicze z barwnymi ilustracjami ptaków drapieżnych.

Przygotowania wstępne

Należy:
  • skopiować, powiększając arkusz nauczyciela, wyciąć karty (można je za-foliować). które należy rozłożyć w pewnych odległościach od siebie w pomieszczeniu, gdzie będą realizowane zajęcia
  • skopiować arkusz ucznia nr 1 dla pary uczniów
  • skopiować odpowiednią liczbę arkuszy ucznia nr 2, 3. 4, 5
  • przygotować karty do gier Leć na łowy i Piotruś z drapieżnikami ze scenariusza Poznajemy ptaki drapieżne.

Podstawowe informacje

Należy wykorzystać informacje znajdujące się w scenariuszu Jakie latające drapieżniki żyją w naszym kraju?

Przebieg zajęć

1. Na tablicy piszemy hasło: ptaki drapieżne. Prosimy uczniów, aby odpowiedzieli na pytanie: "Co wiecie o ptakach drapieżnych" (jakie znacie gatunki żyjących w Polsce ptaków drapieżnych, gdzie się gnieżdżą, czy odlatują na zimę, jeśli tak to dokąd, czym się odżywiają?). Wypowiedzi uczniów zapisujemy na tablicy. Zwracamy uwagę, że sowy też są drapieżnikami, ale mają wiele cech różniących je od ptaków drapieżnych, dlatego tworzą oddzielną grupę - sów lub czasami nazywa się je nocnymi ptakami drapieżnymi.
2. Dzielimy uczniów w pary. Każdej parze wręczamy arkusz ucznia nr 1 i informujemy, że w pomieszczeniu są rozłożone karty przedstawiające krajowe ptaki drapieżne wraz z podstawowymi wiadomościami. Zadaniem uczniów jest uzupełnienie wypowiedzi znajdujących się w arkuszu ucznia opartych na informacjach znajdujących się na kartach.
3. Po zakończeniu ćwiczenia sprawdzamy, czy wszyscy uczniowie poprawnie wypełnili swoje arkusze.
4. Ponownie wracamy do pytania z początku lekcji ..Co wiecie o ptakach drapieżnych?" (jakie znacie gatunki żyjących w Polsce ptaków drapieżnych, gdzie się gnieżdżą, czy odlatują na zimę, jeśli tak, to dokąd, czym się odżywiają?). Porównujemy otrzymane wypowiedzi z informacjami udzielonymi przez uczniów na początku lekcji.
5. Dzielimy uczniów na tyle grup, ile jest kolorowanek. Każda grupa będzie kolorowała arkusze z innym ptakiem drapieżnym. I tak np. wszyscy uczniowie w pierwszej grupie kolorują myszołowa, w drugiej pustułkę, w trzeciej bielika itd. Pomocne w tej pracy będą książki przyrodnicze z ptakami drapieżnymi. 6. Gdy prace będą gotowe, prosimy, aby uczniowie w grupie napisali na oddzielnej karcie podstawowe informacje o kolorowanym przez siebie ptaku drapieżnym. Oprócz książek mogą wykorzystać informacje ze swoich arkuszy ucznia.
7. Wykonane przez uczniów prace zawieszamy na tablicy szkolnej. W ten sposób powstanie przygotowana przez uczniów ścienna gazetka - Polskie ptaki drapieżne.
8. Na zakończenie zajęć przeprowadzamy gry utrwalające nazwy ptaków drapieżnych oraz poznane wiadomości ze scenariusza Jakie latające drapieżniki żyją w naszym kraju?:
  • Leć na łowy!
  • Piotruś z drapieżnikami.
9. Pytania i zdania znajdujące się w arkuszu ucznia, poszerzone o dodatkowe, można wykorzystać również do przeprowadzenia gry pt. Kółko i krzyżyk z latającymi drapieżnikami. Opis gry Gra oparta na znanej zabawie w Kółko i krzyżyk polegającej na umieszczaniu na dziewięciu polach kółek i krzyżyków. Wygrywa grupa, która pierwsza uzyska w linii pionowej, poziomej lub po przekątnej swój znak (kółko lub krzyżyk). Uczniów dzielimy na dwa zespoły. Każdy zespół wybiera swojego przewodniczącego, który również ma prawo głosu. Każda drużyna wybiera swój znak (kółko lub krzyżyk). Zadaniem przewodniczącego będzie umieszczanie w kwadracie znaku grupy, gdy jego drużyna prawidłowo odpowie na pytanie. Po ustaleniu pierwszeństwa odpowiedzi przewodniczący podaje nauczycielowi numer pytania dla swojej grupy. Odpowiada pierwsza zgłaszająca się osoba z drużyny. Gdy odpowiedź jest prawidłowa, przewodniczący zaznacza dowolnie w diagramie znak swojej grupy (jeśli nikt z zespołu się nie zgłosi, co oznacza, że nikt nie zna prawidłowej odpowiedzi, odpowiedzieć na to pytanie może zespół przeciwny, uzyskując w ten sposób dodatkowy punkt poza kolejnością). Następnie przewodniczący drugiego zespołu podaje numer pytania i procedura się powtarza aż do zwycięstwa którejś z drużyn. Liczba rund do rozegrania jest dowolna.
Przykład zakończonej rundy:
rysunek

Poszerzenie tematu

1. Przeprowadzamy kolejne zajęcia, których celem będzie uczenie umiejętności rozpoznawania ptaków drapieżnych lekcje z zeszytu 5.
2. Na lekcjach sztuki uczniowie wykonują modele i maski ptaków drapieżnych i sów, wykorzystując arkusze ucznia nr 3, 4, 5.

Literatura

Bezzel E., Ptaki, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2000.

Materiały do wydrukowania:

grupa wiekowa

gimnazjum

autor

Alina Rodziewicz

organizacja/wydawca

"Komitet Ochrony Orłów"

link

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites