pit2024

regle

tereny górskie
Piętra roślinności górskiej. Regiel dolny obejmuje strefę od ok. 700 do 1250 m n.p.m., gdzie rosną lasy mieszane składające się głównie z jodły, świerka i buka. Bory dolnoreglowe występują w Sudetach i wschodnich Karpatach, gdzie miejscami występują również płaty dobrze zachowanych buczyn. Regiel górny występuje na wysokości 1150-1550 m, czyli w Karpatach wyznacza górną granicę lasów. W strefie tej rosną zwarte i cieniste bory świerkowe pozbawione podszytu z ubogim runem złożonym głównie z borówek i mchów. Bory górnoreglowe występują w Tatrach, Beskidzie Śląskim i ¯ywieckim i w Gorcach. Zespoły ptaków zamieszkujących regle są zubożone, gdyż wiele gatunków unika lasów górskich. Zamieszkują je m.in. sowy, dzięcioły trójpalczaste, orzechówki, krzyżodzioby, mysikróliki.
Monokultury świerkowe, zwłaszcza górnoreglowe są podatne na działanie kwaśnych dreszczy, powodujących ich zamieranie. Obecnie gospodarka leśna na terenach górskich zmierza do w zbogacenia drzewostanów o bardziej odporne na zanieczyszczenia drzewa liściaste.
zagrożeniaMonokultury świerkowe, zwłaszcza górnoreglowe są podatne na działanie kwaśnych dreszczy, powodujących ich zamieranie. Obecnie gospodarka leśna na terenach górskich zmierza do w zbogacenia drzewostanów o bardziej odporne na zanieczyszczenia drzewa liściaste.

 

articles in this section: siedliska tereny górskie
  1. skały i turnie
  2. hale
  3. regle
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites